Exkurze ve společnosti Hrací karty, s.r.o.

Po delší době si 28. ledna 2014 skupinka 16 moravských kouzelníků vyjela na výlet. Ten pro ně uspořádalo Magic studio 2000. Cílem výletu byla ruční výrobna hracích karet společnosti Hrací karty, s.r.o. v Zádveřicích u Zlína.

IMG_8610

Na fotografii jsou J. Poncza, L. Horák ml., A. Grumlík, L. Horák st., J. Hadaš, L. Beneš, V. Hostička, M. Šmelko, J. Salinger, F. Fiala, V. Kratochvíl, J. Hadaš, I. Pavlovič, R. Vejmola, L. Pospíšil, P. Vláčil, F. Stružka

Společnost Hrací karty, s.r.o. je hrdým pokračovatelem téměř 130leté tradice výroby karet s typickým koníkem. V roce 2010 firma zakoupila výrobní zařízení, zásoby a ochranné známky od Obchodních tiskáren, a. s. Kolín, a přestěhovala výrobu do vlastních prostor nedaleko Zlína. K výrobě standardních hracích karet, ale i karet reklamních používá nejkvalitnější materiály, které jsou zárukou perfektního výsledného produktu.

IMG_8437 IMG_8444 IMG_8451 IMG_8482

V malé dílně jsme měli možnost vidět ruční zpracování a výrobu karet. Na jednotlivých strojích nám zaměstnanci předvedli řezání a protláčení karet, zaoblení rožků, skládání do jednotlivých balíčků a herních sad. Zde samozřejmě došlo také na malé kouzlení pro zaměstnance. Několik triků předvedli Ladislav Horák, Josef Salinger, Jaroslav Hadaš a Alois Grumlík. Společně s panem Pavlovičem jsme porovnávali profesionální kouzelnické karty s kartami, které vyrábí jejich společnost, a zjišťovali jsme, zda jsou schopni vyrobit speciální karty pro kouzelníky. Ladislav Horák starší s sebou přivezl i svou sbírku karet, která překvapila i naše hostitele. Od nich nakonec získal některé vzorky z jejich výroby, aby si tak svou kolekci ještě rozšířil.

IMG_8439 IMG_8472 IMG_8485IMG_8466

Následně jsme prošli velkou halou, ve které byly všechny tiskařské stroje a sklady papíru. A jak to tak u kouzelníků bývá, byli jsme opravdu zvědaví a všichni se „vecpali“ do malé kanceláře firemního grafika. Ten nám ukázal, jak se připravují podklady pro tisk karet. Dále nás upozornil, že společnost Hrací karty, s.r.o. nabízí klientům možnost tisku balíčku karet s vlastním designem a fotografiemi. Poslední zastávkou byla expozice karet, archiv společnosti a firemní prodejna.

IMG_8519 IMG_8506

Návštěvu jsme si kouzelně užili. Prohlídka to pro nás byla opravdu zajímavá. Výroba, která nemusí být atraktivní a zábavná pro zaměstnance, ale jednoznačně závisí na jejich zručnosti a přesnosti, dokazuje, že šikovné české ručičky stále dokážou držet se světem krok. Kvalita na vysoké profesionální úrovni ruku v ruce s týmem lidí, které vyrábět hrací karty opravdu baví, dává naději, že tradice výroby originálních hracích karet v České republice zůstane zachována.

IMG_8549  IMG_8607 IMG_8583 IMG_8589 IMG_8579

Jirka Hadaš

Více fotografií naleznete v galerii: