ESO V RUKÁVU – Z historie hracích a vykládacích karet

Masarykovo muzeum v Hodoníně ve spolupráci s Pavlem Langerem a Clubem sběratelů hracích karet připravilo po roce v budově sálu Evropa další zajímavou výstavu. Ta byla zahájena slavnostní vernisáží ve čtvrtek 16. února 2017. Název výstavy Eso v rukávu již naznačuje téma celé výstavy, která se snaží zachytit historii hracích a vykládacích karet.

Vernisáž zahájil Mgr. Tomáš Gronský společně s Pavlem Langerem. V úvodu poděkovali všem sběratelům a majitelům vystavovaných karet a zaměstnancům muzea, kteří se na výstavě podíleli. V rámci vernisáže vystoupila žákyně Základní umělecké školy Hodonín slečna Emma Balunová, která za klavírního doprovodu paní učitelky Jitky Maradové zazpívala několik písní. Pavel Langer na jeviště také přizval dalšího z autorů výstavy Jiřího Vaňka a jednoho ze zakladatelů klubu Jiřího Novotného. Ti nás seznámili s obsahem výstavy a upozornili na vystavované exponáty, které v českých, moravských a slezských sbírkách odpočívají.

Jedná se o unikátní kolekce ze soukromých sbírek členů Clubu sběratelů hracích karet. Na výstavě jsou ke zhlédnutí jak hrací karty, tak vykládací. Jsou zde vystaveny i rarity, jako ručně malované vykládací karty Emy Destinové nebo apačské karty malované na kůži. Připravena je i kartářská dílna, kde uvidíte různé techniky tisku karet. Výstavu doplňují grafiky a filmové plakáty s tématem umění a karty.

Club sběratelů hracích karet je poměrně mladý klub teprve s šestiletou historií, avšak za tuto krátkou dobu její členové již uspořádali 17 samostatných výstav. Klub se svojí aktivitou snaží o co největší osvětu amatérského sběratelství.

Výstava Eso v rukávu probíhá v termínu 17. 2. 2017 – 8. 5. 2017 v sálu Evropy v Hodoníně.

Bližší  informace získáte na webových stránkách muzea www.masaryk.info.